Pohodlné ovládanie a praktickosť sú kľúčové výhody laptopov, je tu však aj určitá nevýhoda – sú pomerne obmedzené z hľadiska možnosti rozširovania. Pred nákupom stojí za to sa uistiť, aké úpravy zariadenia možno vykonať v budúcnosti.
Na začiatku je nutné overiť, či laptop vôbec umožňuje akýkoľvek upgrade. Výmena základnej dosky alebo grafickej karty je úplne nepraktická, finančne náročná a vyžaduje demontáž celého zariadenia. Občas možno nájsť tesne uzavreté kryty alebo diely spájkované k základnej doske (je tomu tak napríklad u laptopov Microsoft Surface), čo znemožňuje ich výmenu. Po uisteniu sa, že nebudú problémy s otvorením krytu, sa môžete sústrediť na samotné rozširovanie a pozrieť sa na niekoľko kľúčových dielov.
SSD sú základom pre tých, ktorí majú záujem o rýchlejší fungovania systému a spúšťanie aplikácií. Tieto nosiče pracujú ticho, sú odolnejšie a výdržou aj extrémne teploty. Vyznačujú sa nižšou spotrebou elektrickej energie, čo znamená lepšiu výdrž batérie. Väčšina laptopov vyššej triedy ju už využíva, staršie alebo lacnejšie modely môžu však obsahovať menej výkonné disky HDD – a tie stoja za to vymeniť čo najrýchlejšie.
V súčasnej dobe sú na trhu dostupné disky podporujúce okrem iného rozhranie mSATA (využívanej v starších laptopoch), M.2 SATA III, bežné 2,5“ SSD a novšie a rýchlejšie M.2 PCIe. Pri nákupe počítača, ktorý plánujete používať niekoľko rokov, by ste si mali kúpiť zariadenie podporujúce drahšie disky PCIe NVMe. Aj keď súčasné obmedzenia rozhranie SATA neznemožňujú každodenné použitie, možno predpokladať, že rozvoj technológie spôsobí vyvinutiu väčších, rýchlejších a lacnejších alternatív podporujúcich protokol NVMe.
Ďalšou dôležitou záležitosťou sú rozmery SSD typu M.2 – mnohé základné dosky podporujú modely so šírkou 22 mm a dĺžkou 80 mm alebo kratšie (napr. 42 mm alebo 60 mm). Informácie o veľkosti disku podporovaného v konkrétnom laptope sú dostupné v špecifikácii základnej dosky alebo systému, možno tiež overiť viditeľné miesta pre priskrutkovanie upevňovacích skrutiek. Za úvahu stojí tiež skontrolovať, či laptop, ktorý si chceme zaobstarať, má miesto pre dodatočný interný disk. Takáto možnosť sa môže v budúcnosti hodiť, ak z akýchkoľvek dôvodov budeme potrebovať väčší diskový priestor.
Na operačnej pamäti záleží, koľko úkonov môže súčasne vykonávať počítač, bez toho by bol tým ovplyvnený jeho výkon. Príliš malé množstvo RAM má vplyv na plynulosť prevádzky aplikácií, hier alebo napr. počtu otvorených záložiek. Pred nákupom laptopu zistíte, koľko je pamäťových slotov a aká je maximálna kapacita RAM vo formáte SO-DIMM. Pre bežné použitie by malo stačiť 8 GB, ak však budeme používať počítať k pokročilejším aktivitám (ako napr. renderovanie filmov), je nutné sa vopred pripraviť k nainštalovanie dodatočných modulov RAM.
Pamätajte si na to, že každý laptop je trochu iný a bude mať iné požiadavky a obmedzenia. Na základnej doske záleží, aký typ RAM pamäte bude možné použiť a aká je maximálna taktovania nainštalovaných modulov. Ak nechcete byť obmedzení v tejto oblasti, vyberte si laptop podporujúci aspoň pamäte typu DDR4-2400MHz. Je vhodné, aby základná doska umožňovala inštaláciu dvojíc pamäťových modulov, pretože tým je aktivovaná technológia dual channel, ktorá je schopná podstatne zväčšiť výkon zariadenia.
Aj keď nebude možné rozšíriť úložisko počítača existujú alternatívne riešenia. Pokiaľ máte záujem len o zvýšenie diskového priestoru, bude sa hodiť nákup externého disku HDD alebo SSD, ktorý navyše zrýchli spúšťanie aplikácií alebo ukladanie veľkých súborov z aplikácií pre spracovávanie videa a obrazov. Pri tej príležitosti stojí za to overiť, či je zvolený laptop vybavený portom USB-C. Jedná sa o nové riešenie, ktoré umožňuje oveľa rýchlejší prenos dát a tiež rieši odveký problém nesprávneho pripájaní kábla.
Ak plánujeme nákup laptopu, ktorý budete používať niekoľko rokov, nemusíme sa hneď sústrediť len na najdrahší tovar. Veľa tu záleží na potrebách – počítač pre hranie bude samozrejme oveľa drahší, laptop pre každodennú prácu menej finančne náročný. Investície sa oplatia v dlhšom časovom horizonte tým viac, čím lepšie sa pripravíte k rozšíreniu zariadení v budúcnosti.