Vedci objavili záhadný súbor vĺn vychádzajúcich zo Slnka, ktoré sa nevysvetliteľným spôsobom pohybujú trikrát rýchlejšie, ako sa predtým predpokladalo.

Vedci si myslia, že tieto vlny by im mohli pomôcť pochopiť vnútro Slnka, ktoré zvyčajne nepozorujú ani vesmírne teleskopy. Tieto vlny, označované za „skutočnú záhadu“, vedci objavili, keď študovali 25 rokov zhromažďovaných údajov o Slnku z vesmíru aj zo Zeme. Tieto vysokofrekvenčné retrográdne vlny (HFR) sa javia ako víry alebo víry na slnečnom povrchu a pohybujú sa v opačnom smere ako rotácia Slnka. Najprekvapujúcejším aspektom výskumu, ktorý vznikol v spolupráci Newyorskej univerzity a Tata Institute of Fundamental Research (TIFR) so sídlom v Bombaji, bolo zistenie, že tieto vlny sa pohybujú trojnásobnou rýchlosťou, ako stanovuje súčasná teória. To vedie výskumníkov k domnienke, že by mohli pôsobiť ďalšie fyzikálne procesy, ktoré ešte nie sú pochopené.

Štúdium týchto vĺn je dôležité aj preto, aby sme vedeli, čo sa deje vo vnútorných oblastiach Slnka. Vnútorné priestory Slnka a hviezd sa nedajú zobraziť bežnými prístrojmi, ako sú optické alebo röntgenové teleskopy. Vedci sa teda spoliehajú na interpretáciu povrchových vĺn. Tieto nové HFR vlny môžu byť dôležitou hádankou v našom chápaní hviezd. Vedci sa však v súčasnosti zameriavajú na pochopenie toho, čo spôsobilo, že sa tieto vlny pohybujú tak rýchlo. Medzi možné vysvetlenia patria interakcie medzi inými známymi vlnami a magnetizmom, gravitáciou alebo konvekciou.

„Zatiaľ neurčená povaha týchto vĺn sľubuje novú fyziku a nový pohľad na slnečnú dynamiku,“ napísali vedci vo svojej štúdii uverejnenej v časopise Nature Astronomy. „Samotná existencia módov HFR a ich pôvod je skutočnou záhadou a môže odkazovať na vzrušujúcu fyziku v hre,“ uviedol vo vyhlásení spoluautor práce Shravan Hanasoge a dodal, že má schopnosť poskytnúť pohľad do inak „nepozorovateľného vnútra Slnka“. Vedci dúfajú, že skúmaním vĺn pochopia vplyv Slnka na Zem a iné planéty slnečnej sústavy.

Zdroj