Vedci z Číny vyvinuli nový typ disku s kapacitou 200TB, veľkosťou porovnateľnou s DVD.
Tím vedcov dosiahol významný pokrok vo vývoji disku, ktorý z hľadiska veľkosti zodpovedá DVD, no disponuje úložnou kapacitou až 200 TB. Kľúčom k tomuto úspechu je ukladanie dát v troch rozmeroch namiesto tradičných dvoch. Tím vedcov objavil spôsob, ako uložiť dáta na 100 vrstvách disku. V budúcnosti by mohlo byť možné dosiahnuť ešte vyššiu hustotu ukladania.
Predchádzajúce výskumy sa už zaoberali podobným prístupom, avšak hlavnou prekážkou bolo obmedzenie optiky používanej na čítanie a zápis dát vzhľadom na veľkosť vlnových dĺžok svetla, ktoré využívala. V novom postupe sú dáta zaznamenané v bodoch širokých len 54 nm – čo je približne desatina vlnovej dĺžky viditeľného svetla používaného na čítanie a zápis.
Disk veľkosti DVD by tak poskytol kapacitu približne 1,6 milióna gigabitov (200 terabajtov), čo predstavuje 4000-násobne väčšiu hustotu dát ako Blu-ray disk alebo 21-násobok kapacity najmodernejších pevných diskov. „To umožní využitie technológie ultra-vysokohustotného optického ukladania dát v rozsiahlych dátových centrách,“ hovorí Min Gu, profesor optiky, elektrického a počítačového inžinierstva na Univerzite vedeckej a technologickej výskumné činnosti v Šanghaji.
Vedecký tím verí, že ich nový optický disk by mohol umožniť zmenšenie dátového centra s kapacitou jednej miliardy gigabitov, ktoré by inak vyžadovalo veľkosť štadióna, na veľkosť jednej miestnosti. Disk je vyrobený z nového typu svetlocitlivého materiálu nazvaného AIE-DDPR, ktorý je schopný reagovať rôzne na rôzne vlnové dĺžky svetla. „Hľadanie tohto typu materiálu trvalo desať rokov,“ hovorí Gu.
„Problémom bolo, ako sa procesy zápisu a čítania navzájom ovplyvňujú v konkrétnom materiáli – najmä v trojrozmernom geometrickom usporiadaní.“ Dáta boli zaznamenané vo vrstvách, ktoré boli od seba vzdialené jednotlivé mikrometre. Zistilo sa, že kvalita zápisu zostávala porovnateľná vo všetkých vrstvách, čo samo vedcov prekvapilo: „Osobne ma prekvapilo, že procesy zápisu a čítania na nanometrovej úrovni dobre fungovali v našom novoobjavenom materiáli,“ hovorí Gu.
Výskumný tím momentálne chce sústrediť pozornosť na jeho využitie v dátových centrách. Okrem potenciálneho využitia v dátových centrách vedci zistili, že výroba diskov je kompatibilná s už známymi procesmi masovej výroby DVD a dokáže byť dokončená za len 6 minút. Disky by preto mohli byť vhodné aj pre komerčný koncový trh. Čínski vedci aktuálne pracujú na spôsoboch, ako zlepšiť rýchlosť zápisu a energetickú efektívnosť novej metódy. Svoje výsledky publikovali v časopise Nature.