USA plánuje dosiahnuť sebestačnosť vo výrobe polovodičov, považuje to za dôležité pre obranu. Plán Washingtonu prichádza len pár dní po tom, čo prezident Trump zakázal používať zahraničné technológie v energetickom sektore.
Vláda Donalda Trumpa chce presunúť výrobu polovodičov z Ázie na vlastnú pôdu. O možnostiach diskutuje s domácim výrobcom čipov Intel a so zahraničnými Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) a Samsung Electronics, informovali noviny The Wall Street Journal. Náhlu potrebu oslobodiť sa od závislosti na „krehkom“ ázijskom reťazci dodávateľov spôsobil pretrvávajúci spor medzi Washingtonom a Pekingom a tiež korona. Pre Spojené štáty je v súčasnosti najdôležitejší príchod taiwanskej spoločnosti TSMC, ktorá je jedným z najväčších výrobcov čipov na svete. Firma však napriek svojej otvorenosti vybudovať novú továreň v zahraničí stále zvažuje jej umiestnenie. Naopak, spoločnosť Intel vidí riešenie vo vybudovaní vlastnej výrobnej linky na území Spojených štátov v spolupráci s Pentagonom. Pokročilé čipy by mala dodávať na vládne aj súkromné zákazky.
Podľa výkonného riaditeľa Intelu Boba Swana je „posilnenie domácej výroby a zaistenie technologického líderstva USA dôležitejšie ako kedykoľvek predtým”. Rovnaký názor má aj hovorca Pentagonu, Mike Andrews, ktorý považuje domácu výrobu mikročipov za rozhodujúcu pre obranu štátu. „Ministerstvo obrany pozorne sleduje domácu výrobu pre všetky sektory obrany, ktoré sú dôležité z pohľadu našich dodávateľských reťazcov, a mikročipy sú určite tým, čo bude naďalej zohrávať kľúčovú úlohu vo väčšine, ak nie vo všetkých hlavných obranných programoch.“ Do úvahy tiež pripadá možnosť rozšíriť už fungujúcu výrobnú linku pokročilých čipov juhokórejského Samsungu v Texase.
Investície pre vymyslenú aféru?
USA vníma domácu výrobu polovodičov najmä ako obranný prvok národnej bezpečnosti. V blízkej budúcnosti si však bude musieť vyjasniť, či sa naozaj zbaví závislosti na zahraničných komponentoch úplne a investuje desiatky miliárd dolárov do vlastnej výroby. Americké združenie výrobcov polovodičov aktuálne pracuje na štúdii, ktorá by to mala odporučiť. Podľa jeho prezidenta Johna Neuffera nie je pri tejto otázke nad čím rozmýšľať. „Čína a ostatní investujú vo veľkej miere a Spojené štáty by mali urobiť viac, aby mohli na túto výzvu reagovať a vyhrať ju.“
Z pohľadu USA predstavujú hrozbu najmä útoky na kritickú infraštruktúru. Agentúra Bloomberg už v minulosti upozornila, že Čína údajne zabudovala upravené čipy do matičných dosiek určených na vývoz do USA. Pomocou nich si vraj mala čínska armáda zabezpečiť prístup do vládnych systémov USA. Tieto tvrdenia však neboli nikdy dokázané a Bloomberg si za tento článok vyslúžil kritiku aj od konkurenčných médií. Plán vybudovať sebestačnosť vo výrobe polovodičov pritom prichádza len pár dní po tom, čo prezident Trump zakázal používať zahraničné technológie v energetickom sektore.
Zdroj: Cybersec