Otestovali sme štyri zaujímavé doplnky ku počítaču.

Azda najzaujímavejším je 1,8 metrový aktívny kábel Axagon RVC-DPC USB-C/DisplayPort. Svoje využitie nájde napríklad ak používateľ potrebuje pripájať veľký herný monitor cez DisplayPort, aby dosiahol vyššiu obnovovaciu frekvenciu a notebook má iba výstup HDMI a USB-C ako to bolo v našom prípade. Tento dlhý aktívny kábel vyrieši problém a s pomocou USB-C portu z notebooku sa pripojí do DisplayPortu v monitore. Podporuje pritom 4K Ultra HD 120 Hz. Hardvérový prevodník bez potreby akejkoľvek inštalácie zabezpečí kvalitný obraz, pričom použitie pri prenose obrazu a zároveň zvuku z počítača, notebooku, telefónu alebo Apple MacBooku je veľmi jednoduché. Stačí kábel zapojiť a začať používať. Toto jednoduché a praktické riešenie sme si veľmi obľúbili.

Rozmery prevodníka sú takmer zhodné s rozmermi konektorov štandardného kábla. Prakticky si používateľ nevšimne rozdiel medzi týmto špeciálnym káblom spolu s prevodníkom a klasickým prepojovacím káblom. Ide tak z nášho pohľadu o ideálne riešenie, používateľ nepotrebuje DisplayPort kábel a redukciu, keďže s týmto aktívnym káblom je všetko integrované do jedného celku. Kábel je len jednosmerný, tj. USB-C na DisplayPort, nie naopak. Pre správne fungovanie adaptéra je nutný USB-C port s podporou DisplayPort Alternate Mode (DP Alt Mode) alebo zariadenia s Thunderbolt 3 portom. Ak zariadenie tento štandard podporuje, je používanie jednoduché.

Druhým testovaným je aktívny adaptér Axago RVC-DP USB-C/DisplayPort pre pripojenie DisplayPort monitora/TV/projektora k notebooku alebo telefónu pomocou USB-C konektora. Ide o druhý variant a alternatívu k prvému testovanému produktu. Používateľ sa môže rozhodnúť, či chce aktívny kábel s prevodníkom USB-C/DisplayPort, alebo použije na pripojenie k monitoru klasický DisplayPort kábel a na strane počítača pridá aktívnu redukciu z USB-C/DP. Takisto podporuje 4K Ultra HD rozlíšenie. Rovnako ako pri prvom platí jednoduchosť inštalácie a tiež, že redukcia je len jednosmerná: prevodník z USB-C na DisplayPort, nie naopak. Pre správne fungovanie prevodníka je nutný USB-C port s podporou DisplayPort Alternate Mode (DP Alt Mode) alebo zariadenia s Thunderbolt 3 portom.

Ďalší praktický doplnok ku počítačom (najmä ultrabookom), v dobe minimalizácie konektorov je externá sieťová karta Axago ADE-25RC, ktorá sa pripája do USB-C portu. Ponúka RJ45 štandardu 2,5 Gbps, pričom je spätne kompatibilná s prenosovými rýchlosťami 10/100/1000/2500 Mbit/s. Sieťový adaptér tak rozšíri v počítači možnosti o veľmi rýchle sieťové pripojenie, dopĺňa (prípadný) chýbajúci sieťový konektor RJ-45, pridáva ďalšiu sieťovú kartu. Podporuje funkcie Wake-on-LAN, prácu s virtuálnou sieťou LAN (VLAN) a pokročilé funkcie správy napájania. Výhodou štandardu IEEE 802.3bz je, že pre rýchlosť 2,5 Gbps možno použiť štandardné ethernetové káble Cat 5e a Cat 6 dlhé až 100 metrov. Vďaka podpore aktuálnych verzií operačných systémov Windows, macOS a Linux ho možno použiť pre akýkoľvek stolný počítač, notebook alebo ultrabook vybavený moderným obojstranným konektorom USB-C.

Posledným testovaným doplnkom je USB rozbočovač (hub) Axago HMC-6GL. Do počítača sa pripája cez USB-C port a rozšíri konektorovú výbavu o šesť portov. Umožňuje pripojiť tri USB 3.0 zariadenia, gigabitovú ethernetovú sieť a HDMI monitor súčasne. Používateľ zároveň získa možnosť nabíjať notebook pomocou technológie Power Delivery. Z nášho pohľadu tak ide o ďalší vhodný doplnok pre počítače, najmä však ultrabooky. Tie prechádzajú stále čoraz častejšou minimalizáciou portovej výbavy, čo znamená, že pre náročnejších ľudí ide o vítaný produkt.

Zapožičal: Axagon

Pridaj komentár