Tipy a triky na výber prenosného reproduktora

7:00Kvalitný zvuk je základom pre príjemné počúvanie obľúbenej hudby. Mobilné telefóny a tablety sú najpohodlnejším zariadením na prehrávanie hudby kdekoľvek, vo väčšine prípadov však nedosahujú požadovanú kvalitu.

Používatelia sú často závislí od reproduktorov, aby získali kvalitnejší zvuk. Avšak existujú tu viaceré obmedzenia: mnohé modely sú ťažké, objemné, káblové a potrebujú zdroj energie. Neskôr prišla revolúcia prenosných (bezdrôtových) reproduktorov, ktoré komunikujú cez Bluetooth a výrazne uľahčila výber. Prenosné reproduktory ponúkajú pohodlné a efektívne riešenie tohto problému, keďže ich možno ľahko prenášať a nie je nutné používať káble. Ako si ale majú vybrať používatelia spomedzi všetkých možností dostupných na trhu? Ktorý je najlepší produkt, ktorý bude používateľom „po chuti“?

Predtým, ako začneme s tipmi, chceme stručne vysvetliť, čo je bezdrôtový reproduktor a aké typy existujú, aby ste poznali výhody a nevýhody každého z nich. Bezdrôtové reproduktory používateľom umožňujú pripojiť hudobný prehrávač bez potreby káblov. Ak to chcete urobiť, stačí spárovať zariadenie (mobilný telefón, tablet, počítač …) s reproduktorom pomocou Bluetooth, mnohé z nich však umožňujú spárovanie a spojenie iba priložením s pomocou NFC (Near Field Communication). Je to rýchlejšie a jednoduchšie, no treba tiež dodať, že spárovanie treba realizovať iba raz – na začiatku používania, takže podľa nášho názoru je dôležitejšia kvalita pripojenia a stabilita dosahu, ktorá hrá častokrát dôležitú úlohu.

Do nášho redakčného výberu sme vybrali štyri kompaktné a prenosné reproduktory od spoločnosti Sencor. Značka je na našom trhu viac než známa, zaoberá sa výrobcov viacerých zariadení na poli spotrebnej elektroniky, vznikla v roku 1969 v Japonsku a postupne si získala postavenie v oblasti audio techniky. Od začiatku 90. rokov sa jej sortiment značne rozšíril. Pre zaujímavosť dodávame, že názov vznikol spojením japonského slova „sen“ –  1000, a latinského slova „cor“ – srdce. Keďže je veľa používateľov, ktorí hľadajú cenovo dostupné riešenia, do nášho výberu sme zaradili modely do hranice 50 eur, a teda reproduktory v cene od 11 eur po 49 eur.

Prvý, najvybavenejší Bluetooth reproduktor Sencor SSS 6400N Sirius v cene 49 eur ponúka stupňa ochrany IPX6, dostupný je v štyroch farebných verziách – v červenej, modrej, čiernej a ružovej. Každý z nich si možno kúpiť pohodlne online v Planeo elektro s doručením do 24 hodín zadarmo aj na splátky. O reprodukciu zvuku sa starajú dva 15W meniče, ktoré sú navrhnuté tak, aby poskytli 360° priestorový zvuk. Dva externé pasívne žiariče poskytujú kvalitné a nízkofrekvenčné hlboké basy. Je tu aj TWS technológia, ktorá poskytuje prepojenie dvoch reproduktorov k ešte lepšiemu zvuku. A keďže ide o najvybavenejší reproduktor, je tu aj NFC pre jednoduché a rýchle pripojenie reproduktora k smartfónu (NFC je iba v tomto modeli, pri všetkých ostatných lacnejších nie je). Rozhranie Bluetooth umožňuje bezdrôtové prehrávanie hudby s dosahom do 15 metrov.

Vstavaná batéria má 4000 mAh, poskytne tak reproduktoru 7 hodín prehrávania hudby. Výbavu dopĺňa indikátor s LED diódou, ktorá zobrazuje stav párovania, batérie alebo aktívny zdroj hudby. Čerešničkou na torte je zvýšená odolnosť voči vode a prachu podľa štandardu IPX6 čo znamená, že sa používatelia nemusia báť ho použiť aj počas dažďa, či pri bazéne. Samozrejmosťou je aj funkcia hands-free. Okrem bezdrôtového štandardu reproduktor umožňuje aj káblové pripojenie pomocou audio káblu s 3,5 mm jackom. Pripomeňme, že v balení je textilný remienok na jednoduchú manipuláciu, USB nabíjací kábel, 3,5 mm kábel (Aux) a používateľská príručka. Rozmery sú 187×78×78 mm a hmotnosť 620 gramov.

Vhod príde takisto o niečo mení a kompaktnejší reproduktor Sencor SSS 1110 NYX, ktorý je dostupný takisto v štyroch farebných verziách – v čiernej, modrej, zelenej a červenej. V predaji je za 26 eur, ponúka zvýšenú odolnosť a stupeň krytia IPX7, takisto funkciu TWS (True Wireless Stereo) ako aj Sencor SSS 6400N, avšak jeho maximálny výkon je o niečo nižší – 10W. Rovnako podporuje funkciu hands-free, ktorá príde vhod pri mnohých príležitostiach, kedy potrebuje používateľ dve ruky. Reproduktor ponúka celkovo dva meniče a jeden žiarič, prehrávanie hudby z pamäťovej karty, aj FM rádio. Frekvenčný rozsah je medzi 80 až 16000 Hz a impedancia 4Ω.

Na rozdiel od drahšieho Sencor SSS 6400N ponúka model SSS 1110 NYX novší, Bluetooth vo verzii 5.0 s možnosťou pripojenia do 30 metrov. V balení je silikónový remienok na jednoduchú manipuláciu, o napájanie sa stará  2000 mAh Li-Ion batéria, pričom čas prehrávania je do 6 hodín a pre nabíjanie sa používa starší štandard microUSB a dĺžka nabíjania z nuly naplno trvá zhruba tri hodiny. Súčasťou balenia je USB nabíjací kábel a používateľská príručka. Rozmery zariadenia sú 200×77×47 mm a hmotnosť 360 gramov.

Tretím reproduktorom Sencor SSS 1060 NYX Mini, ktorý je dostupný za 17 eur. Ide v podstate o zmenšený a kompaktnejší SSS 1110 NYX. Taktiež je k dispozícii v štyroch farbách – v čiernej, modrej, zelenej a červenej. Ponúka zvýšenú odolnosť voči vode podľa stupňa krytia IPX7 a medzi ďalšie funkcie patrí Funkcia TWS (True Wireless Stereo), stavový LED indikátor a FM rádio. Maximálny výkon reproduktora je 5W s impedanciou 4Ω. Je tu jeden menič a jeden pasívny žiarič, frekvenčný rozsah je medzi 80 až 16000 Hz. Vďaka podpore Bluetooth 5.0 umožňuje pripojenie do vzdialenosti 15 metrov, 1200 mAh batéria zabezpečí prehrávanie hudby do šiestich hodín. Nabíjanie prebieha takisto cez microUSB, výdrž je šesť hodín, nabitie doplna trvá tri hodiny. Prítomné je hands-free a rozmery sú 143×94×45 mm a hmotnosť 210 gramov.

Najlacnejším a najmenej vybaveným je Sencor SSS 1000 NYX Micro, ktorý je dostupný iba v čiernej farbe. Zvýšená odolnosť voči vode zodpovedá štandardu IPX4, pričom jeden menič a pasívny ziarič poskytujú reprodukciu s maximálnym výkonom 3W. Na základné potreby a pre nenáročných používateľov postačuje, pričom výbave zodpovedá aj cena 11 eur. Napriek tomu má reproduktor vo výbave funkciu TWS (True Wireless Stereo), podporu pre Bluetooth 5.0 s možnosťou pripojenia a dosahu do 15 metrov, možnosti prehrávania hudby bezdrôtovo zo smartfónu, FM rádia, alebo pamäťovej karty. V balení je súčasťou príslušenstva USB nabíjací kábel, AUX kábel, používateľská príručka, rozmery reproduktora sú 85×85×50 mm a hmotnosť 164 gramov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Post