Ani sa nenazdáme a deti sa už pomaly začnú vracať z prázdnin späť do školy.

A pretože aj pre školákov je dnes domáce pripojenie k internetu dôležitejšie ako inokedy, pozrime sa, čo všetko môžeme urobiť pre to, aby sme zvýšili úroveň a kvalitu konektivity v našich domácnostiach, a nenechali tak svojich potomkov v dobe kamennej. Internet dnes patrí k základnej výbave našich domovov, napriek tomu často nevenujeme dostatočnú pozornosť tomu, akým spôsobom sa k nemu pripájame. A tak často vezmeme zavďak základným routerom, ktorý dostaneme od svojho poskytovateľa internetového pripojenia (ISP alebo ak chcete operátora) a máme pocit, že sme pre seba a svoje ratolesti urobili maximum.

Lenže základ mnohokrát znamená v tomto prípade skutočne základ, takže od takéhoto riešenia nečakajme žiadne zázraky. Podobne nemôžeme čakať zázraky od „hi-tech“ routera, ktorý však bol na špičke pred desiatimi aj viacerými rokmi. Staršie Wi-Fi štandardy dnešným potrebám skrátka nedostačujú, a to ani vtedy, keď sú tieto potreby ešte relatívne skromné. Internet jednoducho potrebujeme všade po dome či byte, aj v tých najodľahlejších kútoch. Čo sa týka detí, tie si zvykli na to, že časť ich výučby prebieha on-line, môžu sa cez internet učiť s kamarátmi, alebo je častokrát nástrojom ich domácich úloh. Lenže do detských izieb často signál z routera zasahuje len slabo, a tak výučba prebieha v kuchyni alebo v obývačke, čo nemilo reflektujú ostatní členovia domácnosti.

Riešením v takýchto prípadoch môže byť nahradenie existujúceho routera meshovým systémom, vďaka ktorému sa bezdrôtová sieť dostane do všetkých kútov domácnosti. Meshový systém sa skladá z jednotlivých prístupových bodov, ktoré si predstavte ako malé „kocky“, ktoré šíria internetový signál. Výhodou je, že tieto jednotky sú všetky plnohodnotné, dokážu fungovať samostatne a v podstate ich je možné dopĺňať o ďalšie kusy, podľa toho, aký veľký priestor nimi chcete pokryť. Veľkým plusom meshového systému je aj to, že vďaka nemu môžete vybudovať jednotnú sieť s jedným názvom a heslom pre celý pokrývaný priestor. Prechod pripojených smartfónov, tabletov alebo počítačov medzi jednotlivými krabičkami – podľa aktuálnej sily signálu – je plynulý a ani ho nespoznáte. Pri videohovoroch s rodinou, kamarátmi alebo napríklad učiteľmi môžete pokojne prechádzať po byte a nedôjde k výpadku komunikácie.

Na komplexné pokrytie priestoru väčšiny domov alebo bytov bohato dostačujú tri prístupové body, teda kocky. Práve toto riešenie je navyše aj cenovo dostupné, takže sa rozhodne nemusíte báť príliš vysokých nákladov na kúpu. A navyše ani na inštaláciu, pretože tu s pomocou mobilnej aplikácie jednoducho zvládnete sami. A keď nie vy, tak váš IT kamarát alebo technicky zdatnejší potomok určite. Zariadenie so skvelým pomerom ceny a výkonu ponúka na slovenskom trhu a v tomto segmente aj značka Mercusys, ktorá si tu len za pár rokov stihla vybudovať veľmi slušnú pozíciu. Wi-Fi meshovú sieť pre celú domácnosť dokážete zaistiť napríklad s pomocou sady Mercusys Halo H30G, ktorá sa dá zohnať práve vo verzii obsahujúcej tri jednotky.

Dizajnovo podarené riešenie vám zaistí bezdrôtovú sieť s maximálnou prenosovou rýchlosťou do 1,3 Gbit/s. Pokiaľ si to nedokážete predstaviť, potom vedzte, že s touto rýchlosťou zvládnete bez problémov aj viac videohovorov súčasne. A ešte pritom môžete aj niečo sťahovať. Vaším limitom zostane len rýchlosť samotného internetu od operátora. A ak by ste niektoré zariadenie z nejakého dôvodu nechceli pripojiť bezdrôtovo, sú v jednotkách aj porty pre káblové pripojenie. Samozrejmosťou je možnosť ovládania a nastavenia cez aplikáciu Mercusys. To napokon umožňujú aj ďalšie sady série Halo. K tým pokročilejším patria modely Halo H70X alebo H80X, ktoré dokonca dokážu novší štandard Wi-Fi 6, a teda zvládajú vyššiu rýchlosť aj viacerých pripojených zariadení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.