Táto technológia existuje od 70. rokov minulého storočia, keď ju začal používať ruský vesmírny program.
Obojstranné solárne panely majú najväčší zmysel, pokiaľ ide o využívanie slnečného svetla na výrobu energie. Priemerný solárny panel sa spolieha na energiu, ktorá pochádza priamo zo slnka. Dnes však iný druh solárnych panelov dokáže v skutočnosti zachytávať tú istú energiu zo slnečného svetla, ktoré sa odráža od zeme, pričom energiu získava z oboch strán.
Výrobcovia duálnych solárnych panelov odhalili, že tieto panely dokážu vyrobiť ďalších 11-23% energie v porovnaní s ich monofaciálnymi alebo jednostrannými náprotivkami. Hoci rozdiel vo výrobe sa nemusí zdať významné, časom sa zisk oplatí. Tieto dvojstranné solárne panely sa nemontujú na strechy. Namiesto toho najlepšie fungujú na zemi, pretože prijímajú slnečné svetlo odrazené od povrchu planéty.
„Vzhľadom na štandardné metódy inštalácie strechy obytných budov často neumožňujú dostatočný prístup svetla k zadnej strane panelov, čím sa minimalizujú dodatočné výhody, ktoré môžu bifaciálne panely ponúknuť,“ uviedol Jake Edie, mimoriadny profesor na University of Illinois Chicago. Technológia bifaciálnych solárnych panelov existuje od 70. rokov minulého storočia, keď ju začal používať ruský vesmírny program, ale komerčne životaschopná bola až nedávno, keď začala klesať cena solárnej energie, čo sa práve teraz deje.
V skutočnosti náklady na elektrickú energiu zo slnečnej energie klesli od roku 2010 do roku 2020 o 85%. Výhody solárnej energie sú samozrejmé, pretože pri výrobe elektrickej energie sa do atmosféry neuvoľňujú znečisťujúce látky, ktoré otepľujú planétu. To je dôležité, pretože spaľovanie uhlia, ropy a plynu produkuje 75% priemyselných globálnych plynov znečisťujúcich ovzdušie.
Okrem environmentálnych a zdravotných prínosov prechodu na obnoviteľné zdroje energie štúdie ukázali, že, ako uviedla firmaEnje Energi, „každý 1 dolár investícií do obnoviteľných zdrojov energie vytvára trikrát viac pracovných miest ako priemysel fosílnych palív“.
Pokiaľ ide o cenu bifaciálnych solárnych panelov, sú o niečo drahšie ako tradičné monofaciálne panely. Rozdiel sa však z dlhodobého hľadiska vyrovná, pretože vyrábajú viac energie. V priemere môže bifaciálny panel stáť o 10 až 20 centov na watt viac, ale výhody dlhodobých finančných úspor, energetickej účinnosti a zníženia znečistenia môžu stáť za krátkodobú investíciu.