Otestovali sme rýchly, cenovo dostupný interný disk s pasívnym chladičom od Western Digital. Čo ponúka?

Disk je na rozdiel od štandardných diskov je doplnený o pasívny chladič, ktorý zvyšuje jeho výšku. To nie je problém pre počítače, ale pre notebooky alebo externé rámčeky na disky áno. Výrobca pridal aj efektné oranžové LED svetlo na hornej strane, ktoré počas aktivity disku bliká. Poteší tiež päťročná záruka výrobcu a 300 TB zápisu. Cena disku je na úrovni 130 eur. Na dosiahnutie čo najlepšieho výkonu používa disk PCIe Gen 4 x4 M.2, je tiež spätne kompatibilný so staršími štandardmi (disk možno plnohodnotne používať, ale s nižšími rýchlosťami). Jeho hmotnosť je 8 gramov, rozmery sú 80×9×24 mm (Š×V×H).

Výrobca deklaruje rýchlosť čítania na úrovni 7000 MB/s a rýchlosť zápisu 4100 MB/s. V predaji sú celkovo tri kapacity: nami testovaný 500GB, ktorú dopĺňa 1TB a 2TB disk. Rovnako ako pri väčšine hardvéru, aj pri testovanom disku si možno stiahnuť utilitu z webu výrobcu, ktorá umožňuje jeho personalizáciu, ako je zmena podsvietenia. Tiež tu možno zobraziť informácie o výkone či teplote. A veľmi praktická funkcia je možnosť klonovať systém zo starého (pôvodného) disku na nový disk. K dispozícii je aj „herný režim“, ktorý možno vypnúť, alebo zapnúť. Tým sa vypne režim nízkej spotreby disku, aby bol čo najrýchlejší a jeho azda jedinou nevýhodou je, že sa mierne zvýšia teploty.

Disk s pasívnym chladičom však dosahuje fantastické hodnoty. Počas dlhodobej záťaže s testami sme neprekročili hranicu 45 °C. Pasívny chladič si odvádza svoju prácu veľmi dobre. Disk podáva skvelý výkon pri čítaní, kde dosiahol rýchlosť 6990 MB/s a zápise na úrovni 3964 MB/s. WD Black SN850 odporúčame pre náročných používateľov do počítačových zostáv, kde vyšší profil s chladičom nie je problém. Oceňujeme jeho výborné prevádzkové vlastnosti a tiež rýchlosti čítania a zápisu.

Zapožičal: Western Digital