Externé disky sú veľmi zaujímavým a často vyhľadávaným segmentom, pre množstvo dát a ich jednoduché uloženie či zdieľanie.

Nami testovaný disk však necieli iba na bežných používateľov, ale tiež na hráčov. Disk je v porovnaní s bežnými konkurentmi značne väčší, jeho rozmery sú 46×60×96 mm a hmotnosť 137 gramov. Spracovaný je z pevného plastu, ktorý je na veľmi dobrej úrovni. Dotvára ho zaujímavý vrúbkovaný dizajn a tiež praktický stojan, na ktorý sa disk položí. Priamo v balení sú tiež manuály a tiež krátky 20 cm kábel USB na USB-C. Na šasi je aj biela LED dióda, ktorá indikuje činnosť disku. Sklamaním je, že kábel je veľmi krátky, najmä pre používateľov, ktorí chcú prepojiť disk so stolným počítačom a v balení nie je žiadna možnosť prepojenia USB-C na USB-C. Väčšina externých diskov zvyčajne obsahuje adaptér, ale výrobca sa rozhodol, že pri tomto disku tak neurobí.

Testovaný model je z výroby predformátovaný na exFAT, takže je pripravený na použitie so širokou škálou systémov a herných konzol. Disk je vhodný na akúkoľvek činnosť, či už ide o zálohu dát z počítača, archiváciu fotografii a videí, alebo pre multimediálne dáta. Vhodný je aj ukladanie dát, či hier z herných konzol. Častým problémom používateľov notebookov je málo miesta na pevnom disku. Takže aj pri kapacite 500GB poteší jej rozšírenie a vysoké prenosové rýchlosti, keďže nami testovaný model je externý SSD. Veľa hráčov bude v súčasnosti zvažovať kúpu externého disku. Veď hry sú čím ďalej tým rozsiahlejšie a teda potrebujú aj viac miesta na úložisku. Pri stolových počítačoch je situácia predsa lepšia – disk možno doplniť kedykoľvek, šácht na disky môže mať viac.

Na test externého SSD, pripojeného cez dodávaný USB-C kábel do USB portu, sme použili redakčný notebook. Výrobca deklaruje rýchlosť čítania 900 MB/s, my sme v reálnych podmienkach však tieto hodnoty prekonali a dosiahli 935 MB/s pri čítaní a 783 MB/s pri zápise (rýchlosť zápisu výrobca neuvádza). S dosiahnutými rýchlosťami sme spokojní a považujeme ich za veľmi dobré. Vďaka nim možno externý disk použiť na prakticky ľubovoľné úlohy a činnosti. Tak ako všetky NVMe disky, aj pri tomto sme si všimli vyššie teploty počas zaťaženia a najvyššia nami dosiahnutá teplota bola až 62 °C, počas bežnej prevádzky to bolo menej, na úrovni zhruba 52 – 54 °C.

WD Black D30 500GB je síce disk spracovaný z plastu, je však zaujímavo spracovaný. Rozmery sú oproti väčšine diskov väčšie, avšak tu to kompenzuje veľmi dobrými prenosovými rýchlosťami a zaujímavým „stojanom“ disku, ktorý nás zaujal svojim netradičným riešením. Cena nami testovaného 500GB disku je na úrovni 80 eur. V predaji sú aj väčšie kapacity – 1TB za 160 eur, alebo 2TB za 290 eur. Za negatíva považujeme krátky prepojovací kábel a vysoké prevádzkové teploty, za výhody naopak považujeme zaujímavý dizajn, vysoké prenosové rýchlosti, nízku hmotnosť a praktický stojan.

Výsledky benchmarkov – testov:

Zapožičal: Western Digital

Pridaj komentár