Pozrieme sa na 34“ širokouhlý monitor s pomerom strán 21:9, ktorý cieli nielen primárne na hráčov, ale tiež aj používateľov zameraných na vysokú produktivitu. Cena je 450 eur a vo výbave je 100 Hz panel.
Prvý pohľad na papierové parametre sľubujú solídny monitor, ktorý vyzerá monitor zaujímavo. Jeho rozmery sú 808×398×132 mm (Š×V×H) a hmotnosť 9,5 kg. Ako si však viedol počas mesačného používania? Častokrát k dokonalému hernému zážitku patrí množstvo technológií, neustále vyšší výkon a dokonalejšia grafika s novými efektmi. To všetko nás núti používať stále lepší a výkonnejší hardvér, lenže aj na tom najlepšom počítači časom zistíte, že to akosi nie je úplne ono. Prudko síce stúpa výkon grafických kariet, takže nie je najmenší problém zahrať si väčšinu hier na maximálne detaily aj s grafikou zo strednej triedy a v rozlíšení Full HD. Nie vždy však možno dosiahnuť ideálnych 60 fps, čo je rýchlosť väčšiny monitorov na trhu.
Farebne ide o kombináciu čiernej s červeným pásikom v spodnej časti monitora a už na prvý pohľad pôsobí hráčsky. Spracovanie monitora je celoplastové, doplnené o kovové výstuhy. Stojan monitora je pevný, ale monitor má aj tendenciu sa mierne hýbať po silnom zatlačení. Testované zariadenie vyzerá zaujímavo vďaka zakrivenej obrazovke. Model má moderný vzhľad s kovovým stojanom v tvare trojuholníka. Zadná časť má na povrchu prevažne matný čierny plast s niekoľkými červenými prvkami. Monitor možno takisto zavesiť na stenu, alebo použiť držiak na monitory pomocou VESA 100×100 mm. Rozhodne poteší aj jednoduchá inštalácia. Potešia takisto malé rámy okolo displeja – z hornej, pravej aj ľavej strany – majú iba 6 mm. Rám zo spodnej strany má potom 19 mm, pričom v strede je logo „AOC“.
Testovaný model používa zakrivený panel VA od spoločnosti Samsung, ktorý sa môže pochváliť statickým kontrastným pomerom 3000:1, 178°/178° pozorovacími uhlami a 8-bitovou farebnou hĺbkou. Nastavenia možno ovládať pomocou OSD (On Screen Display). Viacero tlačidiel – jedno pre vyvolanie OSD a ďalšie, ktoré slúžia na presun po menu – sú na pravej strane pri vypínacom tlačidle. Vedľa tlačidiel je malá LED dióda. Pri zapnutom monitore svieti na bielo a na oranžovo v stand by režime. Rozhodne nás potešilo, že je malá a neruší ani v noci. Konektorová výbava zahŕňa napájanie, dva HDMI 2.0, jeden DisplayPort 1.4, štyri porty USB 3.0 a jeden 3,5 mm audio jack konektor (pre výstup). Zaujímavosťou monitoru je absencia vstavaných reproduktorov. Používateľ teda musí siahnuť po externom audiu.
Zakrivený 34“ panel má rozlíšenie 3440×1440 pixelov, 100 Hz obnovovaciu frekvenciou a dobu odozvy 4 ms. Podsvietenie je na úrovni 300 cd. Páči sa nám farebné podanie a rozhodne oceňujeme kvalitu farieb aj obrazu (99% sRGB, 80,7% Adobe RGB, 86,7% DCI P3). Pripomeňme, že zakrivenie je 1500R, vďaka ktorému je model úzky ako väčšina ultra širokých monitorov. Pokiaľ ide o jemnosť jednotlivých bodov, je na tom podobne ako 27“ Quad HD monitor s pomerom strán 16:9. Používateľ však získa pixely navyše, keďže je monitor oveľa viac natiahnutý na šírku. VA panel síce nemá tak verné a jasné farby ako IPS panely, avšak pri nich sa často objavujú IPS glow, čo sme naopak pri VA paneli nezaznamenali.
Keďže monitor je zameraný na hráčov, používa aj technológiu AMD FreeSync, ale s NVIDIA G-SYNC nie je kompatibilný. Pri renderingu náročnej hernej grafiky je rýchlosť vykresľovania premenlivá, keďže jednoduchšiu scénu dokáže grafika vykresliť rýchlejšie, počas hry sa teda fps mení podľa náročnosti danej scény a monitor, ktorý pracuje na konštantnej frekvencii sa musí „zosynchronizovať“ s grafickou kartou. Celý „zázrak“ spočíva v presnej synchronizácii vykresľovania obrazu medzi monitorom a grafikou. Ak by teda poklesol počet snímok generovaných grafikou v počítači, zníži sa automaticky aj obrazová frekvencia tak, aby sa každý hotový frame vykreslil presne v danom reálnom čase a naopak, ak sa rýchlosť zvýši, zrýchli sa aj zobrazovanie na monitore. Práve preto na trh prišli riešenia ako je NVIDIA G-SYNC a neskôr AMD FreeSync.
OSD (On Screen Display) nastavenie monitora AOC CU34G2
AOC CU34G2 je rozhodne zaujímavý monitor, ktorý stojí za pozornosť. Páči sa nám kvalita podania farieb aj možnosti pripojenia (hoci tu by sme uvítali, ak by výrobca pridal USB-C port a funkciu dokovacej stanice). Zaujme takisto moderným dizajnom takmer bez rámčekov. Monitor je vhodný pre používateľov, ktorí hrajú hry, sledujú videá, používajú ho na náročnejšiu kancelársku prácu, alebo len tak surfujú internetom. Preto ho považujeme za vhodný na prácu i zábavu vďaka veľkej pracovnej ploche, ktorá nájde mnoho využití. Monitor ponúka dobrú ergonomickú flexibilitu vrátane nastavenia výšky.
Zapožičal: AOC