Firma Morning Consult, ktorá uskutočnila štúdiu a prieskum v mene Coinbase medzi viac ako 2000 občanmi USA.

Približne 20% ich obyvateľov v súčasnosti vlastní kryptomeny. Dôvodom, prečo Američania investujú do kryptoaktív, je snaha spochybniť finančnú nerovnosť, ktorá v krajine panuje. Toto zistenie bolo zverejnené v štúdii, ktorú si objednala kryptografická burza Coinbase. Viac ako 36% z celkového počtu používateľov kryptomien patrí do generácie Z, ktorú tvoria ľudia narodení v rokoch 1997 až 2013. Na druhej strane mileniáli, narodení v rokoch 1981 až 1996, tvoria 30% z celkového počtu držiteľov kryptografických peňazí v USA. Z celkového počtu 80% respondentov vyjadrilo sklamanie a obavy z tamojšej prevládajúcej finančnej nerovnosti. Domnievajú sa, že americký finančný systém uprednostňuje mocných členov namiesto toho, aby sa zameriaval na kolektívny rast.

Na porovnanie, odborníci pracujúci v oblasti lekárskych vied, IT, financií a médií majú údajne najvyššie ročné mzdy, a to niekde medzi 123880 USD až 265990 USD. Na druhej strane, učitelia v materských školách a pracovníci hotelových recepcií patria medzi najmenej platených ľudí, ktorí ročne dokážu zarobiť od 25160 USD do 36460 USD  – túto sumu prekonal len Bitcoin v roku 2021, keď sa dotkol svojho historického maxima 68000 USD. Preto neprekvapuje, že krypto kultúra začína naberať na obrátkach. Približne 67% opýtaných ľudí vyzvalo na „kompletnú revíziu“ finančného systému USA, ktorý zatiaľ neuznáva kryptomeny ako jeho neoddeliteľnú súčasť. „Existuje dôvod byť optimistický, pokiaľ ide o budúcnosť kryptomien. Američania sú všeobecne frustrovaní nerovnosťou vo finančnom systéme a túžia po zmene. Kryptoinvestori a mladšie kohorty Američanov stále veria, že krypto je hodnotná investícia do budúcnosti, ktorá môže viesť k spoločenským prínosom,“ napísala vo svojom príspevku Morning Consult.

Štúdia zdôraznila, že napriek prvku volatility, ktorý sa neslávne spája s kryptografickým sektorom, dvaja z desiatich občanov naďalej investujú do kryptomien. Je však pozoruhodné, že kryptokomunita počas nedávneho prepadu stratila dôveru aj v BTC a ETH. Zatiaľ čo úroveň dôvery v BTC klesla o 6%, v prípade ETH klesla o 12%. „Nákupný zámer medziročne klesol o 4%, pričom 22% dospelých Američanov uviedlo, že si pravdepodobne kúpia krypto v nasledujúcom mesiaci, čo je menej ako 26% v januári minulého roka. Predaj bitcoinov sa v poslednom čase tiež prepadol: 30% majiteľov kryptomien uviedlo, že v poslednom mesiaci predali bitcoin, pričom v októbri 2022 to bolo 37%,“ dodal Morning Consult. Napriek súčasnému sklzu dôvery v kryptoaktíva väčšina členov kryptokomunity naďalej dúfa v lepšie časy pre tento sektor. Z celkového počtu opýtaných 76% verí, že krypto a blockchain budú tvoriť podstatnú súčasť globálneho finančného systému.

Zdroj