Keď Microsoft pred rokom oznámil Windows 11, zároveň uviedol, že bude naďalej podporovať Windows 10 (minimálne) do roku 2025.

Keďže to používatelia vedeli, zväčša sa rozhodli zostať pri systéme Windows 10 a vôbec sa nečudujeme, prečo. Sami v redakcii máme s W11 skúsenosti, a je to príšerný systém. Pokročilé možnosti chýbajú, väčšina pokročilých funkcií je prehodená, najpodstatnejšie veci úplne inak. Jedenástky zatiaľ vyzerajú veľmi non-friendly systém. A ikony v „Tento počítač“ akoby kreslilo dieťa ani nehovoriac. Samozrejme, je tu ešte viac sledovacích algoritmov a menej bezpečia ako v desiatkach. A potom, ešte kvantum ďalších a ďalších nie priateľských a prívetivých používateľských zmien (skrátka, nepoužiteľný systém, pozn. red.).

Spoločnosť StatCounter vydáva svoju najnovšiu mesačnú správu o stave trhu s desktopovými operačnými systémami a pre fanúšikov systému Windows 11 to nie je dobré čítanie. Podľa najnovších údajov spoločnosti naďalej dominuje systém Windows 10 s podielom používania 71,88%. To je menej veľmi mierny pokles voči predošlému mesiacu (keď mala desiatka 71,91%), čo predstavuje nepatrný pokles len o 0,03% a ide prakticky o štatistickú odchýlku. Windows 11 vzrástol v rovnakom časovom období o niečo viac ako pol percenta, čo predstavuje nie príliš veľký podiel 13,61%. Tým sa dostal nad systém Windows 7, ktorý má stále podiel 10,63% napriek tomu, že ho Microsoft už dávno prestal podporovať. Nečudujeme sa, sedmičky sú stále vynikajúce, škoda len, že nepodporujú najnovšie NVMe disky (hneď by sme desiatky menili na najlepší systém vo svete Windows, pozn. red.).

Napriek tomu je to pre spoločnosť Microsoft o niečo lepšia správa ako nedávna správa spoločnosti Lansweeper, podľa ktorej podstatne viac podnikov používa systém Windows 7 ako Windows 11. Aby sme tento podiel používania uviedli do kontextu, rok po vydaní mal Windows 10 podiel 22,53% v porovnaní s Windows 7, ktorý mal vtedy 48,27%.

Zdroj