Takisto dominujú aj v nákupoch na internete.

Moderné spôsoby platenia pri nakupovaní využívajú na Slovensku omnoho častejšie muži ako ženy. Zatiaľ čo mobilom alebo inteligentnými hodinkami platí až 20% mužov, u žien je to len 11%. Ako ďalej vyplýva z údajov, muži z celkového objemu transakcií platobnou kartou urobia až štvrtinu na internete, v prípade žien je to len 16%.

Nákupné správanie ľudí na Slovensku sa dosť výrazne líši u oboch pohlaví. Dáta odhaľujú, že muži sú podstatne aktívnejší pri využívaní moderných spôsobov platieb ako ženy. Z roka na rok pribúda NFC platieb, teda bezkontaktných úhrad prostredníctvom smartfónov či inteligentných hodiniek a náramkov. Ja pritom zaujímavé, že takéto používateľsky pohodlné platby, bez nutnosti vyberať z peňaženky platobnú kartu či nebodaj hotovosť, sú skôr doménou mužov.

Z údajov za rok 2023 totiž vyplýva, že mobil či hodinky využíva na platenie každý piaty muž, teda 20%. V prípade žien je to približne len jedna z desiatich, presne 11%. Ide pritom o trend, ktorý trvá už niekoľko rokov. V roku 2022 to bolo 14% mužov vs. 7% žien a v roku 2021 zase 9% vs. 4%. Platby mobilnými zariadeniami patria medzi najbezpečnejšie metódy vôbec.

Transakcie cez mobil, napríklad pri platbe v online obchodoch, sú dokonca bezpečnejšie ako cez počítač. Okrem nakupovania v obchodoch sa dá takto aj vyberať hotovosť z bankomatov, ktoré ponúkajú možnosť bezkontaktného výberu. Kartu uloženú v mobile nie je možné skopírovať a vďaka potvrdzovaniu transakcií je platenie mimoriadne bezpečné.

Aj tu však treba, samozrejme, dodržiavať bezpečnostné pravidlá. Nikdy nikomu nehovoriť, ani neposielať overovací kód, ktorý bol používateľovi doručený na mobilný telefón. Taktiež si pozorne prečítať obsah SMS správ so zaslaným kódom a treba sa uistiť, že sa naozaj týka tej platobnej operácie, ktorú práve riešime.

Muži majú v nákupnom správaní sa „navrch“ aj v tom, že zo všetkých platieb kartou zrealizujú až 24% prostredníctvom internetu, kým u žien tvoria platby na internete len 16%. No a do tretice z dát za rok 2023 vyplýva, že muži podstatne častejšie nakupujú na splátky v kamenných predajniach ako ženy. Z celkového objemu tvoria nákupy mužov až dve tretiny, na ženy ostáva jedna tretina.

Tu však ženy a rovnako aj muži nakupujú najčastejšie mobilné telefóny, konkrétne iPhony. Na ďalších miestach sú to notebooky a telefóny s operačným systémom Android. Kým ženy si potom kupujú predovšetkým domáce spotrebiče, ako sú kuchynské roboty, vysávače či fény, muži zase uprednostňujú počítačové komponenty a taktiež herné konzoly.