Výskumníci z Jordánska a Kataru predstavili inovatívny návrh, ktorý sa nazýva solárny systém s dvojitou technológiou (TTSS).

Tento systém kombinuje dve technológie – solárnu vežu s prúdom vzduchu nahor a chladiacu vežu s prúdom vzduchu nadol do jednej konštrukcie, čím umožňuje výrobu čistej energie nepretržite, 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Sľubuje viac ako dvojnásobnú energiu v porovnaní so štandardnými solárnymi vežami. Solárna časť systému funguje tak, že ohrieva vzduch pod veľkou strechou, ktorá zachytáva teplo, a potom tento ohriaty vzduch stúpa nahor vežou, kde poháňa turbíny.

Chladiaca časť systému potom stláča vzduch smerom nadol pomocou rozprašovanej vodnej hmly, čo rovnako poháňa turbíny. Tento dvojitý prístup umožňuje systému fungovať kontinuálne a efektívne. Predstavený model TTSS má vežu s výškou okolo 200 metrov a priemerom 13,6 metrov, pod ktorou sa nachádza kolektor s priemerom 250 metrov. Okolo hlavnej vzostupnej veže je umiestnených 10 menších veží so zostupným prúdom, každá s vlastným systémom rozprašovania vody a turbínou.

Podľa simulačných testov v oblasti blízko mesta Rijád v Saudskej Arábii by tento systém mohol ročne vyprodukovať približne 753 megawatthodín energie, čo je viac než dvojnásobok v porovnaní s podobnými systémami, ktoré fungujú len s prúdom vzduchu nahor.

Hoci výskumný tím neuviedol špecifické náklady na energiu alebo porovnanie s inými technológiami, upozornil na možnú výzvu týkajúcu sa získavania dostatočného množstva vody na prevádzku v suchých púštnych oblastiach, kde by bol systém najefektívnejší. Napriek tomu tento návrh ukazuje, že existuje mnoho rôznych spôsobov, ako efektívne vyrábať elektrinu z obnoviteľných zdrojov.

Zdroj