Odkedy dostal Huawei zákaz vstupu do svojho dodávateľského reťazca v USA, vymenila 13000 súčiastok používaných vo svojich výrobkoch.

V roku 2019, na prahu splnenia svojho dlhoročného cieľa stať sa najväčším výrobcom smartfónov na svete, bola spoločnosť zaradená na zoznam subjektov ministerstva obchodu, kde v súčasnosti zostáva. To firme bráni v získavaní dodávok z kedysi prosperujúceho dodávateľského reťazca v USA a v dôsledku toho už nesmie používať verziu systému Android s mobilnými službami Googlu. To prinútilo výrobcu vyvinúť vlastný operačný systém HarmonyOS, ktorý je teraz vo verzii 3.1. Rok na to, ako bola zaradená na zoznam subjektov, pridalo americké ministerstvo obchodu nové vývozné pravidlo, ktoré znemožňuje zlievárňam využívajúcim americké technológie na výrobu čipov dodávať špičkové čipy.

Hoci sa im podarilo získať povolenie od USA na používanie SoC Snapdragon od Qualcommu, tie však boli upravené tak, aby nefungovali so sieťami 5G. Agentúra Reuters uvádza, že podľa zakladateľa Huaweiu Ren Zhengfeia musela spoločnosť vo svojich výrobkoch vymeniť 13000 súčiastok, ktoré nemohla získať kvôli obchodným sankciám USA. Ren s týmto číslom prišiel počas svojho prejavu, ktorý predniesol minulý mesiac a ktorý v piatok zverejnila na internete jedna z čínskych univerzít. Tieto súčiastky nahradili náhradami zakúpenými na domácom trhu a prepracovali 4000 dosiek plošných spojov používaných vo výrobkoch. Výroba dosiek plošných spojov vo firme sa odvtedy podľa Rena stabilizovala.

Agentúra uvádza, že sa jej nepodarilo nezávisle overiť Renove poznámky, ktoré podľa univerzity odzneli 24. februára pred technologickými expertmi. Škola, Shanghai Jiao Tong University, zverejnila prepis na svojej webovej stránke koncom minulého týždňa. Napriek obmedzeniam, ktoré na Huawei uvalili USA, spoločnosť naďalej vynakladá peniaze na výskum a vývoj. V minulom roku vynaložila na výskum a vývoj 23,8 miliardy dolárov, čo viedlo Rena k tomu, že povedal: „Keď sa naša ziskovosť zlepší, budeme naďalej zvyšovať výdavky na výskum a vývoj.“ Očakáva sa, že tento štvrtok, 23. marca, Huawei predstaví svoj najnovšiu sériu vlajkových lodí P60, skladací Mate X3 a model strednej triedy Enjoy 60.

Zdroj