Teplá voda smerujúca k východoantarktickému ľadovému krytu môže urýchliť globálne zvyšovanie hladiny mora.

Otepľovanie planéty a jeho nepriaznivé účinky na život na Zemi sú dnes pochmúrnou realitou. K obavám teraz prispela aj nedávna štúdia, ktorá odhalila, že teplejšia voda v oceáne sa presúva smerom k ľadovcom východnej Antarktídy a pravdepodobne urýchli zvyšovanie hladiny svetového oceánu. To podľa odborníkov poškodí morský život a ohrozí ľudské pobrežné sídla. Vedci boli oboznámení s topením západoantarktického ľadového príkrovu a jeho príspevkom k zvyšovaniu hladiny morí. O situácii východoantarktického ľadového príkrovu sa však vedelo len málo. Aby túto medzeru zaplnili, výskumníci zamerali svoju štúdiu na pobrežnú oblasť v Indickom oceáne známu ako Aurora Subglacial Basin. Jej oblasť zamrznutého mora tvorí súčasť východoantarktického ľadového príkrovu, ktorý je najväčším ľadovým príkrovom na svete.

Subglaciálna panva Aurora sa nachádza pod hladinou mora, a preto je náchylnejšia na topenie v dôsledku teplej vody. Vo svojej štúdii uverejnenej v časopise Nature Climate Change tím analyzoval 90 rokov oceánografických pozorovaní pri Aurora Subglacial Basin. Zistili, že oceán sa od prvej polovice 20. storočia otepľoval rýchlosťou 2-3°C. Zaznamenali, že od 90. rokov 20. storočia sa toto tempo strojnásobilo a každé desaťročie dosiahlo 0,3-0,9°C. Vedci tento nárast teploty dávali do súvislosti s pásom silných západných vetrov prúdiacich nad Južným oceánom. Tieto vetry sa od 60. rokov 20. storočia presúvajú na juh smerom k Antarktíde v období, keď je južný rohový režim v pozitívnej fáze. Je to pravdepodobne spôsobené nárastom skleníkových plynov, ktoré v lete poháňajú západné vetry smerom k Antarktíde a prinášajú so sebou teplú vodu.

Vedci sa doteraz domnievali, že východoantarktický ľadový príkrov je stabilný a teplá voda naň nemá vplyv. Štúdia však odhalila, že studenú vodu alebo hustú šelfovú vodu, ktorou je obklopený, nahrádza teplá voda. Zvýšenie teploty vody v regióne predstavuje hrozbu pre morský ekosystém a môže ovplyvniť populáciu niektorých druhov.

Zdroj

Pridaj komentár