Otázne je, ako dlho bude služba pod tlakom Apple fungovať.

Beeper Mini je aplikácia, ktorá umožňuje používateľom systému Android posielať správy cez protokol iMessage. Apple to označil za bezpečnostné riziko a potencionálny zdroj spamu a phishingu, a z tohto oficiálneho dôvodu spoločnosť vypla mechanizmus, ktorý umožnil existenciu aplikácie. Tvorcovia aplikácie však v pondelok oznámili, že služba je späť, aj keď s rozličnými obmedzeniami a zmenami. Medzi najväčšie zmeny patrí nutnosť registrácie cez existujúce Apple ID a to že všetky správy sú posielané cez e-mailovú adresu a nie telefónne číslo, aj keď tvorcovia avizujú, že pracujú na oprave.

Bývala, dnes už nefunkčná verzia aplikácie umožňovala napojiť sa cez reverzne zinžinierovaný protokol iMessage priamo cez telefónne číslo používané na Android zariadení na servery služby iMessage, a to bez súhlasu Apple. Takto napojené číslo mohlo posielať správy cez iMessage a využívať všetky možnosti iMessage ako reakcie, indikátory písania, potvrdenia o prečítaní a iné. Kalifornskému gigantu sa to samozrejme nepáčilo, a skončilo to vypnutím Beeperu Mini minulý piatok. Oficiálne to spoločnosť potvrdila v sobotu, kde sa vyjadrila ako aplikácia tretích strán v platforme iMessage ohrozuje bezpečnosť a súkromie jej používateľov.

Tím stojaci za appkou sa v príspevku na svojom blogu vyjadril, že jeho aplikácia zaznamenala cez 100,000 stiahnutí a stala sa najrýchlejšie rastúcou platenou aplikáciou v histórii Google Play. Uvádza, že je to dôkaz toho, že iOS a Android používatelia chcú medzi sebou bezpečne a s rovnocennými možnosťami komunikovať. Aplikácii tímu sa to podarilo na tri dni. Vývojári sa obrátili so žiadosťou na Apple, ale nedostali odpoveď. Je veľmi nepravdepodobné, že by gigant otvoril svoju platformu pre tretie strany. Z dôvodu, že aplikácia je kvôli sporu nespoľahlivá, upustili tvorcovia od plateného modelu a aplikácia je momentálne bezplatná. Ak sa problémy v budúcnosti vyriešia, Beeper Mini bude opäť za mesačný poplatok.

Pôvodne sme uvádzali, že aplikácie pre Android, ktoré sľubujú kompatibilitu s protokolom iMessage od Apple, sú čoraz bežnejšie, často však s komplikovaným postupom či otáznou bezpečnosťou. Jednou z nich je aj Beeper Mini, ktorý sa chváli, že s pomocou reverzného inžinierstva iMessage umožňuje používateľom prihlásiť sa priamo s ich Apple ID, podobne ako nalinkovať svoje Android telefónne číslo k službe. Spoločnosť dokonca objavila spôsob, ako nalinkovať len telefónne číslo a obísť tak Apple ID kompletne. Otázne pri takýchto aplikáciách je však to, ako dlho budú fungovať. Beeper Mini fungoval bezproblémovo, avšak neuplynul ani týždeň, a hlási chybové hlásenia. Aplikácia totiž prestala zo dňa na deň fungovať pre všetkých jej používateľov. Viacero správ z Redditu a iných platforiem potvrdzujú, že nedokáže prijímať ani odosielať správy na platformu iMessage.

Po odoslaní správy sa odosielateľ dozvie len to, že server nebol nájdený a čas na požiadavku uplynul. Niektoré zdroje taktiež dodávajú, že nefunguje ani prihlásenie sa s Apple ID, pokiaľ aplikácia bola reinštalovaná alebo aktivovaná na novom zariadení. CEO Eric Migicovsky z toho nepriamo obviňuje Apple. V reakcii sa pýta, že pokiaľ kalifornskému gigantovi skutočne záleží na bezpečnosti a súkromí používateľov, prečo neumožní šifrované chaty medzi Android a iOS používateľmi a necháva ich “napospas” nezašifrovaným SMS. Odpoveď na túto otázku je zrejme jasná, Apple chce, aby ľudia kupovali iPhony a nie konkurenčné zariadenia, čo bude aj dôvodom, prečo spoločnosť nevydala aplikáciu pre Android. Nádejou pre fanúšikov operačného systému od Google môže byť rozhodnutie o regulácii platformy iMessage, ktorá by Applu prikázala otvoriť svoju platformu, podľa niektorých správ z viacerých zdrojov je však možné, že sa regulácii DMA vyhne.

1 , 2