Medzi hlavné novinky patrí nový čip S9, ktorý umožňuje nové funkcie.

Spoločnosť včera predstavila novú generáciu smart hodiniek Apple Watch. Vylepšení sa dočkala základná verzia a aj outdoorové Ultry, odľahčené Watch SE ostali tento rok nezmenené. Hlavnou novinkou oboch modelov je nový čip S9, ktorý je o 30% výkonnejší a má o 60% viac tranzistorov ako predchodca S8. Taktiež obsahuje nový, 4-jadrový Neural Engine, ktorý urýchľuje strojové učenie a s ním spojené operácie o 100%. Vďaka nemu sa dotazy na Siri vykonávajú priamo na zariadení a nevyžaduje sa internetové pripojenie a taktiež sú rýchlejšie a bezpečnejšie. Diktovanie je vďaka novému Neural Engine a lokálnemu spracovávaniu až o 25% presnejšie a dokáže pristúpiť k zdravotným údajom z Apple Health.

Nový čip umožňuje aj nové gesto. S použitím palca a ukazováka sa dajú ovládať niektoré činnosti, ako napríklad prehrávanie hudby, prijatie hovoru, odloženie alarmu, zastavenie časovaču a iné. Robí to pomocou malých zmien v pohyboch a toku krvi na zápästí, ktoré nastávajú pri charakteristických pohyboch na zápästí pri tomto geste.

Podobne ako v prípade iPhonov 15 (Pro), aj hodinky dostali nový Ultra Wideband čip, ktorý umožní presné hľadanie strateného spárovaného iPhonu vrátane ukazovania vzdialenosti a smeru. Takisto to umožňuje lepšiu integráciu s HomePodmi – ak je používateľ vo vzdialenosti do 4 metrov od smart reproduktoru a prehráva obsah cez AirPlay, Apple Watch automaticky spustí možnosť diaľkového ovládania. Jas obrazovky môže byť znížený na minimálny jas 1 nit, a maximálny jas v prípade Series 9 je 2000 nitov a v prípade Ultra 2 až 3000 nitov. Ultry po novom taktiež fungujú až do výšky 9000 metrov nad morom.

Apple Watch Ultra 2 dostali nový ciferník, s názvom Modular Ultra, ktorý prináša dáta v reálnom čase ako sekundy, výška a hĺbka. Disponuje aj nočným módom, ktorý sa po novom vďaka snímaču okolitého osvetlenia aktivuje automaticky v tmavom prostredí. Výdrž na batériu sa v podstate nezmenila, v prípade Series 9 Apple udáva 18 hodín typického používania, v prípade Ultra 2 udáva 36 hodín, čiže rovnaké údaje ako v predchádzajúcich modeloch. Zlepšila sa výdrž v Low Power Mode pre Apple Watch Ultra, ktorá bola predĺžená o 12 hodín na celkových 72 hodín.

Za zmienku stojí ešte dvojnásobná kapacita interného úložiska, ktorá je u hodiniek s čipom S9 až 64GB. Dá sa použiť napríklad na uloženie hudby priamo ho hodiniek, tu však upozorňujeme že Apple povoľuje pre hudbu a podcasty maximálne 25% z celkovej kapacity úložiska, čiže 16GB. Spoločnosť sa taktiež v rámci ekológie začala dištancovať od kožených náramkov a prestala ich ponúkať úplne. Ako náhrada je nový materiál „FineWoven“, ktorý je ekologicky udržateľnejší a recyklovaný.

Cena hodiniek sa nezmenila, Apple Watch Series 9 začína v USA na 399 USD a sú dostupné vo farbách Starlight, Silver, Midnight, Product(Red) a po novom aj v ružovej. Apple Watch Ultra začínajú v USA na cene 799 USD a sú dostupné len v jednej farbe.

Pridaj komentár