Výrobca opäť posúva hranice technologických inovácií s predstavením najnovšej série iPhone 16.

Predstavenie začalo šasi, novinka má nový letecký hliník a o 50% tvrdší keramický štít. V slnečnom počasí môže displej dodať 2000 nitov, podobne ako v prípade iPhonu 14 Pro (Max) a v tme sa jas vie znížiť na 1 nit. Displej iPhonu 16 má uhlopriečku 6,1″ a väčší iPhone Plus s väčšou batériou má 6,7″. Prichádza akčné tlačidlo z iPhonu 15 Pro (Max), ktoré je programovateľné.

Úplnou novinkou je však tlačidlo na ovládanie fotoaparátu, ktoré umožňuje rôzne funkcie týkajúce sa kamery a funguje aj s aplikáciami tretích strán. Základom telefónu je čip A18, čím sa preskakuje A17 Pro z iPhonu 15 Pro. Nový čip je v strojom učení 2× rýchlejší ako predchodca s čipom A16. Taktiež má o 17% väčšiu šírku pásma systémovej pamäte, čo umožňuje efektívnejší prístup ku generatívnym modelom a využíva 3 nm výrobný proces druhej generácie.

Kombinácia jadier je klasická, dve výkonné jadrá a štyri úsporné jadrá. Výkon CPU je v porovnaní s iPhonom 12 (A14 Bionic) vyšší o 60%. Pri tom všetkom spotrebuje o 30% menej energie ako A16. GPU je 5-jadrová. Oproti iPhonu 12 je dvojnásobne rýchlejšia, predchodcu iPhone 15 prekonáva o 40%. Pri rovnakom výkone má o 35% nižšiu spotrebu.

Následne padla reč na umelú inteligenciu v podaní Apple, Apple Intelligence. Spomenieme napríklad možnosť vyhľadať vo Fotkách konkrétneho človeka s oblečením konkrétnej farby. Siri má zvládnuť aj komplikovanejšie viac-krokové príkazy. Žiaľ, Apple Intelligence bude dostupná najskôr len v americkej angličtine a v decembri v lokalizovanej angličtine pre Austráliu, Kanadu, Nový Zéland, Južnú Afriku a Spojené kráľovstvo.

V ďalšom roku sa dočkáme už len čínštiny, francúzštiny, japončiny a španielčiny. Slovenčina a čeština sú v nedohľadne, aj pri rozšírenom jazyku ako je nemčina nie je známe, kedy bude podporovaná. Ďalším príkladom využitia umelej inteligencie je možnosť zamerať fotoaparátom na objekt a automaticky vyhľadať informácie, ako otváracie hodiny reštaurácie alebo plemeno psa.

Obrázky sa dajú odoslať iným aplikáciám, ako ChatGPT a Google, pričom bude prehľad, aké informácie sa odosielajú, sľubuje Apple. Dúfame že tam bude možnosť nezdieľať metadáta, hlavne tých s GPS súradnicami. Tieto funkcie sa dostanú do Camera Control, nového tlačidla na boku iPhonu. Staršie iPhony bez tohto HW tlačidla funkciu zrejme nedostanú, čo by čiastočne dávalo zmysel (aj keď majiteľov nepoteší).

Aktuálne najstarší iPhone s podporou Apple Intelligence je iPhone 15 Pro (Max) a je to jediný model s jej podporou a absentujúcim Camera Control tlačidla. Nové fyzické fotografické tlačidla je pokryté zafírovým kryštálom a materiálom z nehrdzavejúcej ocele vo farbe, ktorá je zhodná s farbou telefónu. Je to kombinácia silového a taptického enginu, ktorý zabezpečuje responzívnu haptickú odozvu ako na klasickom fotoaparáte s fyzickou spúšťou.

Podporuje rôzne gestá, rozlišuje medzi pritlačením a stlačením. Pri ľahkom dvojitom stlačení sa zas zobrazia ovládacie prvky ako zoom, hĺbka poľa, expozícia a iné. Funguje aj s aplikáciami tretích strán, nie je teda limitované na zabudovanú aplikáciu na fotografovanie. Hlavný fotoaparát, tzv. 1x zoom, má ohniskovú vzdialenosť klasických 26 mm, 2 um quad-pixel, ktorý umožňuje zo 48 MPx snímača vytvoriť 12 MPx fotografiu s vysokou svetelnou priepustnosťou, tzv. pixel binning.

Rozlíšenie je od modelu 14 Pro (Max), resp. iPhone 15, 48 MPx, a teda umožní 2× teleobjektív pri rozlíšení 12 MPx. Rovnako bude možné odfotiť 24 MPx fotografie, kde sa vyváži viac detailov s vyššou svetelnou priepustnosťou. Ultraširokouhlý fotoaparát síce na základnej rade ostáva na úrovni 12 MPx, prepustí však 2,6× viac svetla. Makrofotografie sú tak ešte lepšie, a spoločnosť tak prezentuje snímače základného iPhonu ako 4v1 (macro, 0,5×, 1× a 2×).

Po novom aj základná séria umožní nahrávať priestorové videá pre Apple Vision Pro. iPhone 16 prináša až o 30% vyšší dlhodobo udržateľný herný výkon, a prináša hardvérovo akcelerovaný ray tracing. Umožní hrať konzolové AAA hry, ktoré predtým fungovali len na iPhone 15 Pro (Max) a prípadne iPadoch Pro/Air s čipom série M1 a vyšším. Satelitná komunikácia a správy cez satelit sa rozširujú do nových 17 lokalít.

Z našich geografických susedov ju však dostane len Rakúsko. Slúži na núdzovú komunikáciu na miestach, kde nie je mobilné pripojenie a Wi-Fi nejde použiť. Našťastie v Európe je takýchto miest málo a 2G signál funguje na väčšine územia Európy, problémom je to skôr v USA kde v rozľahlých odľahlých prériách často nie je žiaden signál. Nové iPhony taktiež podporujú Wi-Fi 7.

Viac očakávaná je však séria Pro, ktorá je už tradične zaujímavejšia. Ponúkne väčšie displeje, 6,3″ a verzia Max obrovských 6,9″, čím sa pomaly blíži k starším modelom iPadu mini. Šasi dostalo farby Black Titanium, White Titanium, natural Titanium a nový Desert Titanium. Vďaka optimalizácii batérie, väčšej batérii a lepšiemu manažmentu spotreby tak iPhony 16 Pro (a hlavne Max) budú smartfóny spoločnosti s najdlhšou výdržou v histórii.

Hardvérovým základom je vylepšený čip A18 Pro. Neural Engine stále zvládne 35 TOPS, ale má o 17% vyššiu šírku pásma, podobne ako slabší A18. 6-jadrová GPU je o 20% rýchlejšia ako v A17 Pro a CPU je o 15% výkonnejšie. Rýchlosť USB portu sa však nezmenila, základné iPhony sú dokonca stále na úrovni USB 2.0. ProRes akcelerátory zvládnu 2× toľko dát pre enkódovanie videa.

Hlavný snímač má rozlíšenie 48 MPx a 2.44 um quad-pixel. Ohnisková vzdialenosť je mierne nižšia ako v prípade základného iPhonu, na úrovni 24 mm, čo v praxi znamená mierne väčší rozsah snímača bez deformácii typické pre ultraširokouhlé snímače. Rozlíšenie 48 MPx po prvykrát preberá aj ultraširokouhlý snímač. Vďaka tomu môžu mať takéto fotografie viac svetla, alebo 4× viac detailov.

Teleobjektív má stále 12 MPx, čo pre niektorých môže byť deal-breaker. Ohnisková vzdialenosť teleobjektívu je 120 mm, čo zodpovedá 5× zoomu oproti hlavnému snímaču a vyššieho zoomu sa teda dočkal aj menší iPhone 16 Pro. Video v 4K podporuje aj snímkovú frekvenciu 120 FPS, vďaka rýchlejším senzorom na 48 MPx kamere, čo naznačuje že to zrejme nefunguje s teleobjektívom.

Rýchlosť zo 120 FPS záznamu sa dá dodatočne znížiť na 60, 30 alebo 24 snímok za sekundu a je podporovaný aj Dolby Vision pre HDR video. Počas nahrávania videa je podporované Spatial Audio pre lepší zážitok pri pozeraní videa cez podporované AirPody alebo Apple Vision Pro. Funkcia Audio Mix rozoznáva hlas človeka od hluku v pozadí.

Podobná aktualizácia prichádza aj pre Hlasový záznamník, ktorý umožní nahrať audio do už existujúceho záznamu ako samostatnú vrstvu. MagSafe umožní nabíjať rýchlosťou 25W. Pribudnú nové silikónové a prehľadné kryty, pričom materiál FineWoven ukončuje svoju prítomnosť. Okrem nových MagSafe nabíjačiek pribudne podpora Qi 2.

Cena iPhonu 16 za základný 128GB model začína na Slovensku od 949 eur, za model Plus sa pripláca 150 eur, teda spolu 1099 eur. Model Pro s 128GB úložiskom stojí 1199 eur, verzia Max, ktorá však začína s 256GB úložiskom, stojí 1449 eur. Predobjednať sa na Slovensku dajú od 13. septembra a prvé kusy budú dostupné od 20. septembra.