S pripravovanými novými modelmi MacBookmi sú známe niekoľké ďalšie nové informácie. Čo možno očakávať?

Apple údajne pracuje na MacBooku s dotykovou obrazovkou, OLED panel do konca roka 2024 a vlastné microLED displeje takisto v roku 2024. To sú zvesti, ktoré nás potešia, ale zároveň nie je isté, čo z nich sa definitívne potvrdí. „Dotykové plochy nemôžu byť vertikálne. Nefunguje to. Je to ergonomicky hrozné.“ To sú slávne slová Steva Jobsa z podujatia pri príležitosti uvedenia MacBooku Pro v októbri 2010. Odvtedy sa veľa zmenilo, ale gigant ešte stále neuviedol na trh notebook s dotykovou obrazovkou. No nová správa agentúry Bloomberg naznačuje, že Cupertino o tejto myšlienke skutočne uvažuje, pričom zdroje blízke tvrdia, že v súčasnosti testuje MacBooky s dotykovou obrazovkou, ktoré by mohli prísť v roku 2025.

Projekt MacBooku s dotykovou obrazovkou je v súčasnosti v počiatočnom štádiu vývoja a Mark Gurman z Bloombergu očakáva, že údajný OLED bude jedným z prvých Macov, ktoré budú uvedené na trh s možnosťou dotykovej obrazovky. Notebook bude mať rovnaký základný dizajn, ale s pridanými možnosťami dotykovej obrazovky. Spoločnosť už v minulosti uskutočnila interné experimenty s prototypmi notebookov s dotykovou obrazovkou. Podľa rozhovoru s Craigom Federighim z roku 2016 boli tieto prototypy považované za „kompromis“, keďže dotyková obrazovka nedávala zmysel v tvare notebooku, ktorý už mal presný viacdotykový trackpad a vstupy z klávesnice.

Ďalšie zvesti hovoria, že prvý OLED MacBook od Apple príde do konca roka 2024. Podľa analytika Ming-Chi Kuo plánuje dodať OLED MacBook v neskorších fázach budúceho roka, takže sa netajme tým, že ho uvidíme skôr. Kuo tvrdí, že OLED prinesie niekoľko výhod oproti mini-LED, ktoré firma v súčasnosti používa v MacBookoch Pro 14 a 16 a iPade Pro 12. Umožní vytvoriť tenšie a ľahšie zariadenia s rozmanitejšími tvarovými faktormi. Na okraj treba dodať, že OLED umožňuje aj skladanie zariadení. Kuo nehovorí, ktorý MacBook bude prvý, ktorý bude používať OLED, ale Ross Young z odvetvia povedal, že Apple oznámi 13″ MacBook Air s OLED do roku 2024.

Tiež je známe, že microLED je v súčasnosti jednou z najsľubnejších zobrazovacích technológií. Sľubuje výhody OLED s hlbokou čiernou a skvelým kontrastom, ale s lepšou energetickou účinnosťou, vyšším výstupným jasom a hlavne jeho pixely sa časom neznehodnotia. Zatiaľ je zriedkavé vidieť tieto panely mimo niektorých luxusných televízorov Samsung a LG, ale nová správa od Bloombergu naznačuje, že Apple sa snaží navrhnúť vlastné vlastné displeje, ktoré by použil najprv vo svojich hodinkách Apple Watch a neskôr vo svojom iPhone a ďalších produktoch. Apple nebude tieto displeje vyrábať a pri výrobe panelov sa bude naďalej spoliehať na Samsung a LG, ale ich dizajn bude prispôsobený presným špecifikáciám spoločnosti.

Tento krok by bol podobný tomu, čo gigant urobil so svojimi mobilnými a desktopovými čipmi, kde sa pri výrobe spolieha na TSMC, ale proces navrhovania vykonáva Apple vo vlastnej réžii. Nedávne fámy očakávajú, že prejde na microLED v roku 2024 v hodinkách Watch Ultra, hoci nová správa naznačuje, že tento krok sa môže posunúť na rok 2025.

1 , 2 , 3

Pridaj komentár