Ukázalo sa, že otázka nie je taká jednoduchá.

Či už z bezpečnostných dôvodov, alebo z praktickejších dôvodov, ako je vyhýbanie sa geografickým obmedzeniam, VPN sa stala neoceniteľným nástrojom pre mnohých moderných používateľov internetu. Všetci vieme, ako VPN funguje, aké má výhody a využitie, preto sa tu na to nebudeme zameriavať. Testy vplyvu VPN na rýchlosť siete tiež nie sú ničím novým.

To, čo sme si stanovili zistiť, je, či má neustále spustené pripojenie VPN v smartfóne výrazný vplyv na výdrž batérie a aký presne.  Na tento test sme použili sieť NordVPN, ktorá je jedným z najpopulárnejších poskytovateľov služieb v tejto oblasti. Nastavenie bolo smrteľne jednoduché – stačí niekoľko kliknutí v ich mobilnej aplikácii. Vybrali sme štyri telefóny v rôznych cenových segmentoch s čipsetmi rôznej triedy. V zozname sú Motorola Edge 50 Pro, Realme GT 6, Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G a Samsung Galaxy S24 Ultra.

Výdrž batérie sme testovali so zapnutou a vypnutou sieťou VPN v dvoch rôznych prípadoch používania. Prvým bol pohotovostný test, pri ktorom sme hodnotili, či dochádza k zvýšenému vyťaženiu batérie, keď telefón nepoužívate, ale na pozadí stále beží pripojenie VPN. Druhým bol test aktívneho prehliadania webu s načítaním stránky, posúvaním stránky a častým dotýkaním sa obrazovky. Jas obrazovky bol nastavený na 200 nitov, takže tento test predstavuje bežné denné prehliadanie webu v interiéri a posúvanie sociálnych sietí.

Test pohotovostného režimu

Pozrime sa najprv na výsledky testu pohotovostného režimu – nižšie uvedené čísla predstavujú, koľko hodín vydrží telefón pracovať, kým sa batéria úplne nevybije. Zdá sa, že neustále zapnuté pripojenie VPN nemá na výdrž batérie telefónu takmer žiadny vplyv. Ak nejaký rozdiel existuje, je taký malý a zanedbateľný, že sme ho nedokázali zachytiť.

Aktívne prehliadanie webu sa však ukázalo ako niečo iné. Čísla, ktoré vidieť nižšie, sú opäť hodiny, ktoré by vydržala plná batéria. A používanie pripojenia VPN na pozadí tu má skutočne merateľný negatívny vplyv na výdrž batérie. A áno, každý test sme spustili niekoľkokrát, aby sme si overili výsledky. Pokiaľ ide o to, aký veľký vplyv to má, vo výsledkoch došlo k zvratu. Prekvapilo nás, že vplyv sa bude výrazne líšiť v závislosti od používaného zariadenia.

Motorola Edge 50 Pro vykazovala až 1,13% zníženie času prevádzky. Realme GT 6 tiež stratil pomerne skromných 3,75% z celkového času prevádzky. Na opačnom konci spektra bol Samsung Galaxy S24 Ultra, ktorý mal o 10,57% kratšiu výdrž batérie. A Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G skončil so 17,56% kratšou výdržou pri zapnutej sieti VPN. Tento test predstavuje využitie celého nabitia batérie na prehliadanie webu.

Keďže telefón pravdepodobne nebudete používať 8 až 14 hodín v kuse, celkový vplyv neustáleho zapnutého pripojenia nemusí byť taký veľký. Ako sme videli, pripojenie VPN sa na výdrži batérie takmer vôbec nepodieľa, keď je telefón nečinný a aktívne sa nepoužíva. Predplatné VPN služieb prináša niekoľko nezanedbateľných výhod. Informácie, ktoré používateľ prenáša a prijíma online, sú bezpečné a anonymné a nemožno ich zachytiť. Poskytovateľ internetových služieb má ťažšie zistiť, koľko z dátového limitu bolo využitých, alebo vynútiť obmedzenie rýchlosti. Históriu prehliadania webu si nechávate pre seba.

Test prehliadania webových stránok

Získate prístup k online službám, ktoré sú geograficky blokované (čo príde vhod napríklad na geografické obmedzenia, napríklad zápasy Premier League ak je ich online stream určený iba pre britské IP, príkladne geoblokácia Netflixu pre americký obsah a podobne). S ohľadom na tieto výhody má teda zmysel mať pripojenie VPN vždy zapnuté, najmä ak budete cestovať a môžete sa spoliehať na neheslované siete Wi-Fi, pretože tie sa vždy môžu ukázať ako nespoľahlivé. Mať vždy zapnuté pripojenie VPN znamená, že ho nebudete musieť pamätať zapínať vždy, keď sa pripojíte k nebezpečnej sieti.

Pripojenie VPN bude mať vplyv na výdrž batérie telefónu. Ako presne, bude závisieť od konkrétneho zariadenia, ktoré používate, a môže to byť od 1% do 17%. To je však najhorší možný scenár, keď telefón používate bez toho, aby ste mu dopriali minútu odpočinku. A aj vtedy sa tento kompromis oplatí.

Zdroj