Aukčné domy v posledných desaťročiach trhajú rekordy, či už ide o obrazy, šperky významných osobností a ich pozostalosti, mesačné kamene alebo napríklad kostry dinosaurov či mapu lesa, kde žil Macko Pú. Poďte sa pozrieť do tohto čarovného sveta, v ktorom má každá vec svojho kupca.
Záujem súkromných zberateľov aj výstavných siení o najrôznejšie artefakty je enormný. Čaru dražôb dnes však vďaka internetu prepadajú aj „obyčajní ľudia“. Tu sa draží doslova všetko, hoci reálna aj historická hodnota dražených predmetov je doslova nepreukázateľná. Fenoménu aukcií sa venuje aj seriál televíznej stanice CBS Reality s názvom Králi aukcií. Poďte sa pozrieť do tých najvýznamnejších aukčných domov na artefakty, ktoré trhali rekordy! Dražby nie sú výdobytkom modernej doby, práve naopak. Majú dlhoročnú tradíciu, ktorá siaha až do čias pred Kristom. Obľúbili si ich aj Rimania, ktorí dražili korisť z dobytých vojnových území.
Nakoniec sa aj celá Rímska ríša v roku 193 nášho letopočtu stala predmetom aukcie, výsledkom však bola občianska vojna. Odvtedy nastal útlm dražieb a to až do 18. storočia, kedy začali vznikať aukčné domy. Štatútom najstaršej aukčnej siene sveta sa môže pochváliť Stockholm Auction House, ktorá bola založená v roku 1674 vo Švédsku. Najväčší je dnes aukčný dom Christie’s, založený v roku 1766. Ešte pred ním bola v roku 1744 založená Sotherby’s, ktorá je dnes druhou najväčšou aukčnou spoločnosťou. A práve v priestoroch posledných dvoch spomínaných aukčných domov padali tie najväčšie svetové rekordy. Obrazy známych maliarov, to je komodita, ktorá lámala a láme svetové rekordy.
Obrazom, vydraženým za najvyššiu sumu, je dielo Salvator Mundi od Leonarda da Vinciho. Do dražby ho dala aukčná sieň Christie’s. Posledné da Vinciho plátno v súkromnom vlastníctve sa vydražilo za bleskových 19 minút za čiastku 450,4 milióna dolárov a to aj napriek tomu, že jeho odhadovaná cena sa pohybovala okolo 100 miliónov dolárov. Ďalším významným dielom, ktoré prešlo aukciou, boli napríklad Alžírske ženy od Pabla Picassa, za ktoré nový majiteľ zaplatil 179 miliónov dolárov. Ste skôr fanúšikom impresionizmu? Kvitnúce lekná od Clauda Moneta boli vydražené za 84,7 milióna dolárov.
Nie je to tak dávno, čo aukčná sieň Christie’s dražila Rockefellerovu zbierku umeleckých diel a cenností, ktorá sa predala spolu za 832 573 469 dolárov, čím prekonala dovtedy najúspešnejšiu zbierku Yvesa Saint Laurenta. Veľmi populárne sú v oblasti aukcií aj šperky známych alebo významných osobností. Šperky Márie Antoinetty vydražila sieň Sothery’s spolu za 53 miliónov švajčiarskych frankov, pozostalosť Elizabeth Taylor bola vydražená za rekordnú sumu 116 miliónov dolárov, hoci organizátori očakávali výnos okolo 20 miliónov dolárov.
Táto zbiera obsahovala napríklad náhrdelník La Peregrina zo 16. storočia s rubínmi, diamantmi a perlami, alebo brokátové šaty značky Dior zdobené striebrom, ktoré boli vydražené za 362 500 dolárov, čo je sedemnásobok pôvodne odhadovanej sumy. Veľkou udalosťou bola vždy aj aukcia šperkov a pozostalosti po sex symbole 50. rokov Marilyn Monroe. Dražilo sa množstvo jej šiat, vrátane tých ikonických z filmu Slamený vdovec, Zlatý Glóbus, ktorý získala ako najobľúbenejšia herečka v roku 1970 či napríklad röntgenová snímka jej hrudníka, ktorá sa vydražila za 45 tisíc dolárov.
V dnešnej dobe sa draží takmer všetko. Jeden súkromný zberateľ napríklad zaplatil 169 tisíc dolárov za kus 130 rokov starých schodov Eiffelovej veže, jeden z 24 úsekov, ktorý bol nadradený výťahom. Veľký záujem vzbudila aj aukcia troch úlomkov kameňov z Mesiaca, ktoré v roku 1970 dopravila na Zem sovietska vesmírna výprava. Tie sa vydražili za 855 tisíc dolárov. Deväťmetrovú kostru nešpecifikovaného druhu dinosaura získal jej nový majiteľ za 2,3 milióna dolárov, najdrahšou vydraženou knižnou ilustráciou je mapa Stoakrového lesa, kde žil Macko Pú, z roku 1924. Jej majiteľ za ňu zaplatil 430 tisíc libier.