Metóda je ultrarýchla, čo môže byť naozaj užitočné pri riešení núdzových situácií.
Výskumníci z Riceovej univerzity pracujú na šokujúcom spôsobe odstraňovania kontaminácie pôdy. Pôdu zasahujú elektrickými impulzmi, ktoré „vyplavujú“ organické znečistenie a toxické ťažké kovy. A čo je ešte lepšie, podľa správy univerzity tento proces nepotrebuje vodu. Hľadanie účinných a efektívnych riešení na odstraňovanie znečisťujúcich látok z pôdy je dôležité.
Poľnohospodárstvo, baníctvo a výroba sú podľa Národnej lekárskej knižnice niektoré spôsoby, ktorými sme kontaminovali pôdu olovom, arzénom a dokonca ortuťou. Jedným z príkladov je olovená nočná mora v kalifornskom okrese Los Angeles, kde opustená továreň na výrobu batérií kontaminovala približne 9,2 km2. Ťažké kovy a iné látky znečisťujúce pôdu podľa NLM neprospievajú nášmu zdraviu, ovplyvňujú úrodu a potravinový reťazec.
Environmentálne katastrofy vrátane extrémnych požiarov, ktoré toto leto sužovali Severnú Ameriku a Havaj, môžu vytvárať „toxický popol“, ktorý znečisťuje pôdu. Tím uviedol, že ku kontaminácii pôdy prispievajú aj zemetrasenia a záplavy. Zvyčajne je sanácia pôdy zdĺhavá práca, pri ktorej sa odstraňuje niekoľko kontaminantov naraz, a preto pri nej vznikajú odpadové vody. Podľa tímu sa niekedy musí zemina odviezť.
Našťastie zistili, že pridaním krátkych dávok elektrickej energie do zmesi možno rýchlo zlikvidovať viacero druhov znečisťujúcich látok. Fascinujúce je, že elektrické impulzy zohrejú pôdu na 1000°C až 3000°C v priebehu niekoľkých sekúnd. Najprv sa pôda zmieša s netoxickými zlúčeninami, ktoré pomáhajú „poháňať“ elektrinu. Pri tomto procese vznikajú netoxické minerály a para, ktorá sa podľa laboratórnej správy vypúšťa potrubím.
„Táto metóda je ultrarýchla, čo môže byť naozaj užitočné pri riešení núdzových situácií,“ uviedol hlavný autor štúdie Bing Deng v článku o výskume v Rice. Zaujímavým vedľajším prínosom je, že pôda, ktorú testovali, sa po ošetrení stala o 20% až 30% úrodnejšou. To je dobrá správa, pretože OSN odhaduje, že približne tretina pôdy na svete je neúrodná „v dôsledku neudržateľných spôsobov využívania pôdy“.
Výskumníci z Rice uviedli, že pôda môže zostať na mieste, čo je ďalšia veľká výhoda tohto procesu. „Schopnosť regenerovať pôdu a vrátiť ju tam, kde bola, je obrovskou výhodou oproti existujúcim technológiám,“ uviedol v správe Riceovej univerzity armádny vedec Chris Griggs. Riceov tím spolupracoval na projekte s armádnymi inžiniermi, ktorí vypracovali plány činností mimo územia a na mieste.
Teraz sa podľa Ricea usilujú dokončiť testovanie v teréne, aby sa koncepcia ešte viac overila pred realizáciou v plnom rozsahu. „Táto metóda je veľmi rýchla, nevyžaduje vodu a poradí si s viacerými znečisťujúcimi látkami v pôde,“ uviedla v správe armádna výskumná chemička Mine Ucak-AstarliogluIt. Je to „neuveriteľne sľubná technika“.