Snapchatová influencerka Caryn Marjorie využíva silu revolúcie umelej inteligencie.

Chce splniť sen miliónov svojich sledovateľov a stala sa ich priateľkou. Zarába pritom aj poriadne peniaze. Marjorie pomocou technológie GPT spoločnosti OpenAI vytvorila CarynAI, avatara s umelou inteligenciou, ktorý ponúka virtuálnu spoločnosť za dolár za minútu. Vo svete AI to nie je úplne neznámy počin, ale je to ďalší príklad toho, ako sa hranice, ktoré v AI oddeľujú reálne od nereálneho, trochu rozmazávajú. S 1,8 milióna sledovateľov na Snapchate má 23-ročná Marjorie obrovské publikum a CarynAI – jej digitálna dvojníčka, ktorú vyvinula Forever Voices zaoberajúca sa umelou inteligenciou – jej pomáha dosiahnuť (a profitovať z) vecí, ktoré inak nie sú fyzicky možné.

V súčasnosti má viac ako 1000 virtuálnych priateľov, ktorí platia 1 dolár za minútu, aby sa mohli zapojiť do všetkých druhov interakcií – od jednoduchého rozprávania až po vytváranie plánov na spoločnú budúcnosť a ešte intímnejšie výmeny názorov. Jej alter ego poháňané umelou inteligenciou si podľa Fortune len za jeden týždeň pripísalo 71610 dolárov. Očakáva, že zarobí približne 5 miliónov dolárov mesačne, ak si CarynAI predplatí len 20000 z 1,8 milióna chlapov, ktorí ju sledujú na Snapchate (99% jej fanúšikovskej základne tvoria muži, ako sa dalo očakávať).

Tím Forever Voices vycvičil model CarynAI analýzou 2000 hodín Marjorinho teraz už vymazaného obsahu na YouTube, aby vytvoril jej rečový a osobnostný motor. Potom použili GPT-4 na vytvorenie čo najrealistickejšej verzie Marjorie, ktorá poskytuje nielen vierohodné reakcie, ale aj interakcie, ktoré sú založené na rozsiahlom súbore údajov o prirodzenom správaní samotnej Caryn. Spoločnosť vytvorila aj chatboty ďalších slávnych influencerov. Na oficiálnej stránke CarynAI sa zdôrazňuje, že správy sú od konca do konca šifrované, čo sťažuje ich zachytenie treťou stranou. Tým sa tiež riešia obavy mnohých používateľov o súkromie pri interakcii s modelmi umelej inteligencie.

Etické dôsledky týchto typov podnikov a interakcií sú stále predmetom diskusií. Spýtali sme sa ChatGPT, či by sa zapojila do vzťahu s umelou inteligenciou, ktorá má viac ako 10000 nápadníkov, a zdalo sa, že je celkom otvorená – skutočnosť, že jej náprotivok je umelý, bola dôležitejšia ako fakt, že aféra zahŕňa 10000 ľudí. Odhliadnuc od vtipov, v popredí sú etické hľadiská. Forever Voice bezprostredne neodpovedala na žiadosť o komentár, ale jej generálny riaditeľ John Meyer pre Fortune povedal, že spoločnosť si je týchto úvah dobre vedomá. Podľa jeho slov plánuje vymenovať hlavného etického úradníka. Napriek tomu to však nie je ani zďaleka prvý prípad, keď si ľudia a umelá inteligencia vytvorili silné väzby.

Ľudia v súčasnosti húfne uctievajú bohov AI, ako sú Ježiš-GPT a Gita-GPT, a sexuálne chatboty AI sú veľmi aktuálne. Marjorie CarynAI len dokazuje, že ľudia sú predsa len spoločenské tvory a niekedy nám môže byť jedno, kto je na druhej strane našich interakcií – dokonca aj tých intímnych. Čo sa týka CarynAI, je to pravdepodobne jediná priateľka, ktorej nebude vadiť, že ste zabudli na svoje výročie – napokon, kto má pri viac ako tisícke priateľov čas na sledovanie? Pripomíname, že end-to-end šifrovanie sťažuje zachytenie správ tretími stranami, ale nechráni pred hackermi.

Zdroj